Zmatené signály z Bílého domu ohledně čínských cel posílají trhy nahoru a dolů
Další otočky americké administrativy ohledně cel opět otřásají nadějemi investorů, že se Spojené státy s Čínou dohodnou na brzkém zmírnění obchodních bariér. Zatímco prezident Donald Trump ve středu naznačoval ochotu ke snížení cel, jeho ministr financí Scott Bessent možnost jednostranného ústupku vyloučil. Trhy tak stále nemají jasno, zda se celní válka mezi dvěma největšími světovými ekonomikami rozhoří naplno a jak dlouho bude tato nejistota trvat.
Trump v posledních týdnech udělal z cel středobod své hospodářské politiky. Nyní ho ale pády akcií, úprk investorů z amerických dluhopisů a varovné hlasy šéfů průmyslu i nejbližších spolupracovníků nutí, aby svou bojovnou rétoriku vůči hlavnímu hospodářskému rivalovi mírnil.
Washington a Peking tento měsíc na vzájemné dovozy postupně uvalily cla, která převyšují hodnotu importovaného zboží. Taková eskalace může nejen narušit globální dodavatelské řetězce, ale také oslabit globální ekonomiku a způsobit novou vlnu inflace. Prezident Trump ale ve středu nasadil ve vztahu k Číně pozitivní tón, včetně připuštění výrazného snížení cel. Jeho prohlášení na čas zmírnilo obavy investorů z probíhající celní války a hlavní americký index S&P 500 posílil až o 3,4 procenta. Po dalších zprávách pak ale část zisků odevzdal a uzavřel jen o 1,7 procenta výš.
Agentura Bloomberg upozorňuje, že ekonomika, finanční trhy a firmy dosud nikdy nebyly tak odkázány na rozmary amerického prezidenta jako nyní. To je podle agentury „znamení, že nás čeká další zmatek“.
V úterý Donald Trump prohlásil, že by byl ochoten „podstatně“ snížit americká cla v celkové výši 145 procent na čínské dovozy. (Čína na ně zareagovala cly na americké importy ve výši 125 procent.) Dodal, že američtí vyjednavači budou „velmi milí“ a že není třeba „hrát tvrdou hru“. Také zmínil, že při jednání zůstane stranou téma původu pandemie covidu-19, které je pro Peking politicky citlivé. Tuto otočku Bloomberg přičítá mimo jiné setkání prezidenta se šéfy obchodních řetězců Walmart, Home Depot a Target, kteří šéfa Bílého domu varovali, že dovozní přirážky mohou narušit dodavatelské řetězce, zdražit zboží a již v létě způsobit prázdné regály v obchodech. Minulý týden se prezident setkal také se zástupci tří německých automobilek.
Téma inflace je pro současnou administrativu důležité, protože Trump během volební kampaně veřejnost ujišťoval, že další růst cen nedopustí a vinu za zdražování v minulém období svaloval na svého předchůdce Joea Bidena.
Čína zůstává zdrženlivá
Situace ale není plně v rukou Američanů. Čínské vedení zatím nedává najevo, že se chce s Američany rychle dohodnout. Jednání o clech formálně zatím ani nezačala, ačkoli Trump tvrdí, že komunikace s Pekingem „je aktivní“.
Deník Wall Street Journal ve středu napsal, že americká administrativa zvažuje zmírnění celního patu: ve hře je varianta, že by se cla uplatnila postupně během let a byla by různá podle druhů zboží a podle důležitosti pro americkou ekonomiku. Došlo by tak ke snížení poplatků na některé zboží na 50 a 65 procent. Podle zdrojů z Bílého domu jde o určitý signál, který má otestovat ochotu Číny zasednout k jednacímu stolu.
Pak ale přišla zpráva, která optimismus trhů zase poněkud zchladila: ministr financí Scott Bessent ve středu řekl novinářům na briefingu, že USA neuvažují o jednostranném snížení cel a že uzavřít finální obchodní dohodu s Čínou může trvat dva až tři roky.
V podobném duchu se pro televizi Fox News vyjádřila i mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová: „Dovolte mi říct to jasně. K žádnému jednostrannému snížení cel vůči Číně nedojde,“ řekla. Trump dal podle ní „jasně najevo, že je to Čína, která musí uzavřít dohodu se Spojenými státy americkými, a že my jsme optimističtí, že k tomu dojde,“ dodala.
Na současných prohlášeních Trumpa je patrný vliv dění na kapitálových trzích, ale též tlak poradců a ministra financí Scotta Bessenta a ministra obchodu Howarda Lutnicka. Tento vliv se týká rovněž náhlé změny ve vztahu k šéfovi centrální banky Fed Jeromovi Powellovi. Prezident nyní mírní svoje dřívější výpady proti Powellovi, které mezi investory vzbudily zneklidnění a pochybnost, zda si za dané situace Fed může udržet svou nezávislost.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí ve středu řekl, že Čína je otevřena rozhovorům o clech, napsal Bloomberg. Agentura ale připomíná, že zatímco Trump se opakovaně snažil přimět čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k telefonickému rozhovoru, Číňané chtějí, aby obě strany nejprve vypracovaly obrysy vzájemné dohody a teprve pak proběhl rozhovor hlav obou zemí.