Spojené státy se rozhodly přitlačit na režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura na jeho nejbolestivějším místě. Kromě nových sankcí začaly zadržovat tankery s ropou, která je nejdůležitějším zdrojem pro financování autoritářské vlády v Caracasu. Na ceně suroviny se vyostřená situace zatím projevila jen mírným nárůstem. 

Ve středu americké úřady podnikly bezprecedentní krok a obsadily v Karibiku sankcemi zatížený tanker Skipper, který podle médií vezl ropu z venezuelské státní společnosti za desítky milionů dolarů. Bílý dům oznámil, že se snaží získat oprávnění k jejímu zabavení.

Ve čtvrtek USA tlak ještě vystupňovaly, když americké ministerstvo financí uvalilo nové sankce na šest společností přepravujících venezuelskou ropu a také na šest tankerů, jež se podle úřadu „zapojily do podvodných a nebezpečných přepravních praktik a nadále poskytují finanční zdroje, které podporují Madurův zkorumpovaný narkoteroristický režim“. Sankce postihly rovněž tři synovce Madurovy manželky kvůli obchodování s drogami a korupci. Podle agentury Reuters a deníku The Wall Street Journal se Spojené státy chystají zabavovat i další venezuelské ropné tankery. 

Zabavením tankeru a novými sankcemi se prezident Donald Trump snaží zasadit Venezuele přímou ránu poté, co poslal do oblasti americké vojenské síly a nechal je útočit na lodě, jež údajně převážely drogy. Šéf Bílého domu obvinil Madurův režim z dodávání narkotik do USA a opakovaně naznačil, že by Američané mohli intervenovat také na venezuelské pevnině. 

Kolem Madura, který podíl na obchodování s drogami popírá a obviňuje USA z pokusu o násilnou změnu vlády, se nyní čím dál víc stahuje smyčka. Právě americké sankce na venezuelskou ropu, uvalené v roce 2019, přinutily Caracas k pašování a prodeji ropy přes zprostředkovatele. Nové zákroky USA pak postihují i tento způsob, jímž Madurův režim získával prostředky na udržování své nadvlády.

Podle zdrojů agentury Reuters Maduro v telefonátu 21. listopadu Trumpovi řekl, že je připraven Venezuelu opustit, pokud on a jeho rodina získají plnou amnestii.

Zábor tankeru a nové sankce se odrazily v ceně ropy jen omezeně vzhledem k tomu, že Venezuela produkuje méně než jedno procento světové spotřeby. Futures kontrakty na ropu Brent podle Reuters vzrostly o 0,7 procenta na 61,70 dolaru.

Drogy i migrace

Tanker Skipper Američané obsadili na základě příkazu, že se na něj vztahují platné sankce. Oprávnění k zabavení nákladu, tedy ropy, však během akce neměli. „Existuje právní proces pro zabavení této ropy a tento právní proces bude dodržován,“ řekla médiím mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Podle deníku The New York Times je hodnota převážené ropy v tankeru zhruba 78 milionů dolarů (1,6 miliardy korun).

Trump naznačil, že jedním z důvodů zabavení tankeru bylo také nelegální přistěhovalectví, které začal po svém návratu do Bílého domu tvrdě potírat. Prezident podle The New York Times prohlásil, že Venezuela „dovolila milionům lidí vstoupit do naší země“, a zopakoval dřívější varování před vojenským zásahem. „Brzy to začne na pevnině,“ řekl.

Čtyři z tankerů postižených novými sankcemi plují podle Reuters pod panamskou vlajkou, další dva pod vlajkou Cookových ostrovů a Hongkongu. Dva příbuzní manželky venezuelského prezidenta Cilie Floresové, na které Američané rovněž uvalili sankce, jsou v USA známí jako „narko synovci“. V roce 2015 byli během tajné operace amerického protidrogového úřadu zatčeni a později odsouzeni k 18 letům vězení, v roce 2022 je však Spojené státy propustily v rámci výměny vězňů s Venezuelou. Sankce se týkají i dalšího synovce, jehož americké úřady podezírají z účasti na korupčních machinacích ve státní ropné společnosti.

Poslední kroky Washingtonu s největší pravděpodobností sníží počet tankerů, které jsou ochotny nakládat ropu ve Venezuele, a prohloubí izolaci této země, jež je silně závislá na příjmech z vývozu fosilních paliv.

Podle bývalého amerického diplomata Davida Goldwyna by sankce vůči šesti plavidlům mohly nakonec vést k jejich zabavení. „Toto je silná zastrašovací taktika. Každý sankcionovaný majitel plavidla si jistě dvakrát rozmyslí, jestli se pustí do převážení venezuelské ropy kvůli obavě, že přijde o plavidlo,“ uvedl Goldwyn pro Reuters.