Státy Evropské unie schválily nový balík sankcí proti Rusku, který má za cíl ještě více zkomplikovat režimu Vladimira Putina možnost financovat agresivní válku proti Ukrajině. Ke schválení došlo v pátek, až když Slovensko zrušilo své veto.
Soubor sankcí – v pořadí již osmnáctý od plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu před třemi a půl roky – zahrnuje revidovaný cenový strop pro obchod s ruskou ropou, sankce vůči některým plavidlům a firmám spojeným s tajným vývozem této suroviny a odpojení dalších asi 20 ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT. Na síti X schválení oznámila evropská komisařka Kaja Kallasová, místopředsedkyně Evropské komise a unijní ministryně pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.
Balík obsahuje také opatření, jež mají bránit opětovnému spuštění plynovodu Nord Stream. Součástí je i omezení týkající se produktů z ruské ropy rafinované ve třetích zemích. Na evropský sankční seznam se tak dostávají některé další subjekty ze zahraničí, například rafinerie v Indii či dvě banky v Číně, které údajně pomáhají Rusku obcházet dosavadní unijní opatření.
Agentura Bloomberg napsala, že podle nových sankčních pravidel se cenový strop pro ruskou ropu, dosud stanovený na 60 dolarů za barel, bude nově určovat dynamicky – vždy 15 dolarů pod tržní cenou. Bude automaticky upravován minimálně dvakrát ročně na základě cen na trhu. Cílem je dosavadní kritizovaný systém zpřísnit, dlouhodobě snížit cenu ropy pro Rusko a odříznout tak Putinův režim od peněz, jimiž financuje svou válečnou mašinerii.
Schvalování balíku týdny blokovalo Slovensko, protože se snažilo získat od EU záruky, že postupné ukončování odběru plynu z Ruska nepoškodí slovenský průmysl a ekonomiku. Premiér Robert Fico ale ve čtvrtek oznámil, že veto ruší, protože záruky, které mu Evropské komise nabídla, přijímá.
Nová evropská sankční opatření budou mít dopad na ceny ropy a paliv, protože Evropa například dováží část těchto komodit z Indie, kam se ruská ropa prodává. Bloomberg však upozorňuje, že důležité budou hlavně detaily toho, jak se omezení budou v praxi uplatňovat a vymáhat.