Páteční překvapení v podobě snížení úvěrového ratingu Spojených států agenturou Moody’s bude mít na trzích dohru v pondělí. Ztráta nejvyšší známky kvality dluhopisů obrací pozornost investorů od rizik spojených s celní válkou k narůstajícímu zadlužení největší světové ekonomiky.
Moody’s zhoršila rating Spojených států o jeden stupeň na Aa1 z Aaa – tedy z vůbec nejlepšího možného hodnocení schopnosti zemí splácet dluhy. Ke snížení vedly agenturu obavy z toho, jak rychle roste americké zadlužení. Vládní dluh už nyní dosahuje 120 procent ročního HDP.
Moody’s je poslední z velké trojky ratingových agentur (do té dále patří Standard & Poor’s a Fitch), která k tomuto kroku přistoupila. Navzdory snížení ale rating zůstává bezpečně v investičním pásmu, a proto správci aktiv nemusejí americké vládní dluhopisy nuceně vyřazovat ze svých portfolií. K podobnému snížení přistoupily ostatní renomované ratingové agentury už v minulých letech.
Přesto se v pátek někteří investoři vládních dluhopisů zbavovali. Výnos hlavního ukazatele dění na trhu – desetiletého státního papíru – se zvýšil zhruba o 0,05 procentního bodu téměř na 4,5 procenta. Výnos dluhopisu s třicetiletou splatností překročil pět procent, což americké vládě financování dluhu dál prodražuje. Dopad však bude pravděpodobně i na akciové trhy: páteční zpráva vyšla až po uzavření akciových burz. V pondělí kontrakty futures indikovaly pokles indexu S&P 500 o 1,1 procenta.
Rating je důležitým faktorem především pro dluhopisové investory a často ovlivňuje skladbu jejich portfolií. Subjekty podléhající přísnější regulaci, například banky, pojišťovny či penzijní fondy, nemohou papíry se špatným kreditním hodnocením vůbec nakupovat. V tomto případě se ale jedná o snížení stále v rámci investičního pásma, a proto je krok Moody’s do určité míry spíše symbolickým varováním. Jeho bezprostřední vliv na skladbu portfolií fondů nebo jiných velkých hráčů bude omezený.
Fondy, které se ratingem řídí, nejčastěji vycházejí z druhého nejlepšího hodnocení této trojice (princip označovaný jako „second best“). Pro většinu z nich tak Spojené státy o nejexkluzivnější známku přišly už v srpnu 2023, kdy ji jako druhá snížila agentura Fitch, po podobném kroku Standard & Poor’s v roce 2011.
Také platí, že existuje velmi málo subjektů, jež musejí do portfolií zařazovat pouze ty úplně nejbezpečnější (tedy Aaa) instrumenty. Nicméně je poměrně běžné, že penzijní fondy nebo podobné subjekty mohou nakupovat pouze dluhopisy s investičním ratingem. Ten končí známkou Baa v případě Moody’s či BBB v případě Standard & Poor’s a Fitch. Pokud je rating snížený pod tuto úroveň, často dochází k takzvaným fire sales, tedy nuceným výprodejům z portfolií, jelikož regulace neumožňuje držbu těchto méně kvalitních papírů.
Donald Trump před volbami sliboval, že jeho administrativa podstatně zredukuje schodek vládních financí. Navzdory těmto plánům ekonomové oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že deficit se oproti loňsku mírně prohloubí zhruba na 6,5 procenta HDP. Ani mezi republikány nepanuje jednoznačná shoda, jak by měl vypadat rozpočet na následující rok. Proto lze očekávat, že jednání o něm budou mimořádně komplikovaná.
Navíc musejí zákonodárci odhlasovat navýšení dluhového stropu – tedy maximální přípustné úrovně zadlužení. Vládní dluh v poměru k HDP přitom už nyní přesahuje 120 procent. V tomto kontextu představuje rozhodnutí Moody’s varování jak pro politiky, tak i pro správce aktiv. Dění kolem amerických veřejných financí už nelze brát na lehkou váhu.
Zatímco je fiskální situace v USA neuspokojivá, absence řešení může vést k otřesům na tamním trhu vládních bondů. Prodloužení daňových škrtů bez adekvátních úspor celkovou úroveň dluhu markantně zvedne. Podle odhadů Výboru pro zodpovědný federální rozpočet (CRFB) by se v takovém případě zvýšila celková úroveň vládního zadlužení o 5,2 bilionu dolarů. Představitelé současné administrativy věří, že nižší daně zrychlí ekonomický růst, což zvýší státní příjmy a výsledkem bude tenčí deficit. Přestože tato úvaha dává teoreticky smysl, je diskutabilní, k jak citelnému nárůstu příjmů a redukci schodku by vedla.
Investory prozatím netrápí vzestup výnosů amerických vládních dluhopisů, jelikož je způsoben primárně euforií z vývoje kolem celní politiky. Spojené státy usilují o dohodu s hlavními obchodními partnery a upouštějí od drakonických tarifů. Zmírnění cel znamená i příznivější ekonomické vyhlídky. Například banka Goldman Sachs snížila šance, že v USA nastane v ročním horizontu recese ze 45 na 35 procent.
Nicméně vyhrocená jednání o rozpočtu mohou tlačit výnosy dále nahoru. V tomto ohledu je nebezpečná zejména nevyzpytatelnost Donalda Trumpa. Pokud by výnos desetileté splatnosti vystřelil pod vlivem obav z fiskálního rizika ze současných 4,5 procenta na, řekněme, pět procent, už by to negativně pocítily i ostatní třídy aktiv. Akcie by nejspíše výrazně propadly.