USA plánují dohodu s Emiráty o povolení dovozů velkého množství čipů Nvidie
Čtyřdenní cesta amerického prezidenta Donalda Trumpa po bohatých zemích Arabského poloostrova by měla vyvrcholit ve čtvrtek podpisem dohody se Spojenými arabskými emiráty (SAE), která by zemi umožnila v následujících letech nakoupit masivní množství pokročilých čipů, důležitých pro rozvoj umělé inteligence (AI). Vývozy těchto komponentů byly dosud do oblasti Blízkého východu regulovány kvůli obavám, aby se odtud nedostaly do Číny.
Podle zdrojů agentury Reuters Spojené státy již uzavřely s Emiráty předběžnou dohodu, jež umožňuje dovézt do země letos 500 tisíc pokročilých čipů od největšího výrobce, americké Nvidie. Dohoda by mohla trvat až do roku 2030 a umožnila by tak dovozy milionů pokročilých polovodičů.
Tak masivní prodej pokročilých amerických čipů by podle zdrojů Reuters umožnil SAE zvýšit svou výpočetní kapacitu až na čtyřnásobek v porovnání se současností. V některých kruzích americké vládní administrativy však panují obavy z ohrožení národní bezpečnosti. Finální dohoda tak ještě může doznat změny.
Trump se přesunuje do SAE z Kataru, kde ve středu oznámil uzavření obchodních dohod v hodnotě více než 240 miliard dolarů, včetně prodeje 210 amerických širokotrupých letounů značky Boeing za 96 miliard dolarů tamním aerolinkám Qatar Airways. Den předtím v Saúdské Arábii slavnostně ohlásil investice v celkovém objemu 600 miliard dolarů, včetně dohody o dodávkách amerických zbraní za 142 miliard dolarů.
Poskytnutí technologií amerických firem pro vývoj AI do arabského světa je radikální obrat kurzu, který razila předchozí americká vláda. Podle dosud nezveřejněných dohod dostanou pokročilé čipy od firem Nvidia a Advanced Micro Devices (AMD) také Saúdové. Bidenova administrativa v minulosti přijala opatření, jimiž pro účel regulace vývozů čipů rozdělila státy po celém světě do tří kategorií. Hlavním hlediskem byla míra rizika, že se americká technologie z dané země dostane do Číny. Státy Blízkého východu byly v druhé kategorii zemí s určitou mírou omezení. USA se obávají zneužití vlastních AI komponentů hlavně ze strany čínské armády.
Pochyby o realistických základech obranné dohody se Saúdy
Trumpova cesta a obchody dokládají snahu Američanů o upevnění ekonomických a obranných vazeb s arabskými zeměmi bohatými na ropu. Je však otázka, jak velká část z velkolepě oznámených obchodů se nakonec uskuteční. Agentura Bloomberg upozornila na pochyby, jež vzbuzuje dohoda se Saúdskou Arábií, konkrétně pak balík oznámený v oblasti obrany popisovaný Trumpem jako „největší obranná obchodní dohoda v historii“.
Podle agentury chybějí podrobnější informace a pochybnosti se objevují i nad uvedenými částkami. Má jít o celkové investice ve výši 142 miliard dolarů. Celý letošní rozpočet Saúdské Arábie na obranu však počítá jenom se 78 miliardami, jak odhaduje bývalý americký vysoce postavený bezpečnostní úředník Bruce Riedel, spolupracující s think-tankem Brookings Institution. „Je to skvělé PR, vypadá to, že tato cesta byla mimořádně úspěšná. Ale ta čísla nedávají smysl,“ řekl podle Bloombergu Riedel.
Další problém je, zda si Saúdové budou vůbec moci masivní nákupy obranných systémů dovolit vzhledem ke klesajícím cenám ropy. Prodej ropy zajišťuje zemi podstatnou část rozpočtových příjmů. Navíc je tu také rostoucí zadlužení, jež podle Bloombergu v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhlo rekordu.
Z dohod rovněž není jasné, co bylo ujednáno v rámci Trumpovy cesty a co bylo již v určité fázi rozpracovanosti, a přesto vstoupilo do celkové sumy. Podle vládních statistik citovaných Bloombergem jsou v tuto chvíli v běhu prodeje vojenského vybavení v objemu 129 miliard dolarů.
Agentura poukázala na to, že slavnostní oznamování dohod hraje do karet korunnímu princi Muhammadu Bin Salmánovi, který byl Západem do značné míry izolován kvůli obviněním z objednání vraždy novináře. Biden kvůli tomu Saúdům pozastavil prodeje amerických zbraní.