USA a Ukrajina konečně podepsaly surovinovou dohodu

Spojené státy a Ukrajina se po měsících vypjatých slovních výměn dohodly na surovinové dohodě. Ta zasazuje Kyjev do sféry amerických obchodních zájmů a může být pro Američany a prezidenta Donalda Trumpa motivací pokračovat v úsilí o ukončení Ruskem rozpoutané války.

Podpis završuje týdny nejistoty ohledně dalšího angažmá Spojených států při řešení konfliktu na Ukrajině, který už trvá déle než tři roky. Uzavření podobné dohody v únoru zabránila hádka mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a Trumpem v Oválné pracovně. Trump později několikrát pohrozil, že Spojené státy mohou jednání zcela opustit.

Průlom zřejmě přišel na improvizovaném jednání mezi Trumpem a Zelenským během pohřbu papeže Františka minulý týden. Dopomohla mu i rostoucí frustrace Trumpovy administrativy z neproduktivních jednání s ruským prezidentem Putinem a opakované porušování příměří ze strany Ruska, včetně útoků na ukrajinské civilisty.

Podle dohody podepsané 30. dubna získají Američané přednostní přístup k 50procentnímu podílu na výnosech z licencí na těžbu ukrajinských surovin včetně hliníku, grafitu nebo zemního plynu v rámci společně spravovaného investičního fondu. Část výnosů bude směřovat na úhradu budoucí americké vojenské pomoci Ukrajině.

„Tato dohoda dává jasný signál Rusku, že Trumpova administrativa je odhodlána dlouhodobě usilovat o mírový proces zaměřený na svobodnou, suverénní a prosperující Ukrajinu,“ uvedl americký ministr financí Scott Bessent ve středečním prohlášení. „A aby bylo jasno, žádnému státu ani osobě, jež financovaly nebo dodávkami podporovaly ruskou válečnou mašinerii, nebude umožněno mít prospěch z obnovy Ukrajiny,“ dodal.

Podle ukrajinské vicepremiérky Julije Svyrydenkové, jež dohodu podepsala za Kyjev, bude investiční fond řízený společně oběma zeměmi. Vládou kontrolované firmy jako ropná společnost Ukrnafta či výrobce jaderné energie Energoatom zůstanou ve vlastnictví státu.

Fond by měl polovinu výnosů dostávat z nových licencí na těžbu takzvaných kritických surovin (například lithium nebo titan) a také ropy a plynu, napsala Svyrydenková na síti X.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil dohodu za „skutečně rovnocennou“. Podle něj otevírá příležitost pro významné investice na Ukrajině, modernizaci průmyslu a modernizaci právních postupů.

Pro Zelenského mohla dohoda dopadnout mnohem hůře, poznamenává agentura Bloomberg. Odkazuje na původní požadavek USA, aby se investiční fond použil na splacení miliard dolarů americké pomoci na obranu před ruskou agresí. Washington také vyšel vstříc požadavku Kyjeva, že dohoda nesmí zkřížit plány země na vstup do Evropské unie.