Americký Senát v úterý těsně schválil rozsáhlý zákon s daňovými a výdajovými škrty, který zahrnuje velkou část předvolebních slibů Donalda Trumpa. Kontroverzní balík vzbuzuje obavy, že prohloubí už tak velmi vysoké rozpočtové schodky Spojených států a vyvolá rozepře mezi prezidentovými republikány. Návrh stále ještě může zastavit dolní komora, kam se vrací k projednání.
Balíček změn Trump označuje jako „velký krásný zákon“. V horní komoře Kongresu prošel po celonočním jednání v poměru 51 : 50 a rozhodující hlas dodal viceprezident J. D. Vance. Senátoři v návrhu provedli množství změn, a proto musí zákon znovu projít Sněmovnou reprezentantů, jež ho v květnu schválila také rozdílem jediného hlasu.
Několik republikánů ze Sněmovny reprezentantů, kteří se tehdy nechali přesvědčit k jeho podpoře, nyní odmítá hlasovat pro senátní verzi. A to navzdory vytrvalému tlaku šéfa Bílého domu. Část prezidentovy vlastní strany tak spolu s opozičními demokraty ohrožuje Trumpův plán přijmout zákon do stanoveného termínu – do pátečního svátku Dne nezávislosti.
Ekonomové varují, že schválení návrhu v senátní podobě by zrychlilo růst veřejného dluhu ve srovnání s původní verzí. Zadlužení by se tak mohlo vymknout kontrole. Verze zákona schválená Senátem by podle aktuálního propočtu Rozpočtového výboru Kongresu zvýšila v následujících deseti letech dluh USA, který už dnes dosahuje astronomických 36,2 bilionu dolarů (téměř 756 bilionů korun), o dalších 3,4 bilionu dolarů. To je o více než půl bilionu dolarů více, než s čím počítala původní podoba zákona, již schválila Sněmovna reprezentantů. Senátní balíček na jednu stranu škrtá výdaje za 1,2 bilionu dolarů, zároveň ale snižuje daňové příjmy o 4,5 bilionu dolarů.
Podle propočtů nezávislé organizace Výbor pro odpovědný federální rozpočet by se v případě přijetí senátního návrhu zákona americký čistý dluh (tj. dluh bez zahrnutí obligací držených vládními agenturami) zvýšil ze současných 100 procent HDP na 126 procent do roku 2034. Bez přijetí zákona by dosáhl 117 procent HDP. Kdyby se však prosadila původní podoba zákona přijatá Sněmovnou reprezentantů, vystoupal by na 124 procent HDP.
Zákon je základem Trumpovy daňové a bezpečnostní politiky a jeho schválení je pro prezidenta zásadní – chce tím ukázat, že plní sliby dané voličům v kampani. Pokud by předloha byla zamítnuta, byl by to pro Trumpa první velký neúspěch na domácím poli od jeho lednového nástupu a možný začátek vyhrocených sporů s Kongresem, kde mu zatím šla těsná republikánská většina na ruku.
Stačí jen tři rebelové
Mezi některými umírněnými i konzervativními republikány ve Sněmovně reprezentantů však sílí obavy, že pokud vysloví souhlas s předlohou, odradí tím část svých voličů ve volbách do Kongresu v příštím roce.
Riziko zamítnutí návrhu je celkem velké, protože republikáni mají v dolní komoře většinu pouhých tří hlasů. Proti návrhu chtějí podle agentur hlasovat republikáni Warren Davidson a Thomas Massie, kteří byli proti už při květnovém hlasování o původní verzi zákona. Odmítavý postoj naznačuje také konzervativec Chip Roy, jenž se v květnu ještě nechal přemluvit a hlasoval pro zákon. „Mám velmi silné obavy a nejsem příliš nakloněný podpoře“ zákona, prohlásil texaský republikán.
Odpůrci zákona z Republikánské strany v dolní komoře Kongresu prosazují zásadní a někdy i navzájem protichůdné změny senátní verze. Některým, jako třeba umírněnému Davidu Valadaovi, vadí rozsah škrtů ve zdravotním programu Medicaid, jiní by naopak chtěli ještě tvrdší omezení rozpočtových výdajů. Člen konzervativního uskupení Freedom Caucus a jeden z bojovníků proti rozpočtovým deficitům Andy Ogles dokonce označil senátní verzi zákona za „zmetek“.
Jednotná v odporu je naopak demokratická menšina ve Sněmovně reprezentantů. Podle jejího šéfa Hakeema Jeffriese je zákon „největším útokem na americké zdravotnictví v historii“, uvedl pro agenturu Reuters.
Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Mike Johnson v úterý řekl, že by se o zákonu mohlo hlasovat už ve čtvrtek. Při konečném projednávání bude záležet i na tom, jestli se ho zúčastní všichni odpůrci, nebo někteří umožní schválení zákona svojí absencí.
Trump po celou dobu projednávání zákona v Kongresu republikány pobízí k jeho rychlému schválení a rebelům hrozí, že před nominacemi do voleb podpoří jejich stranické konkurenty. „Tohle všechno můžeme mít hned teď, ale jen pokud se republikáni ve Sněmovně reprezentantů SPOJÍ a budou ignorovat ty, kdo se občas jen ,PŘEDVÁDÍ‘ (Víte, koho myslím!),“ napsal Trump v úterý.
Nová hádka Trumpa s Muskem
Zákon prodlužuje daňové úlevy pro lidi z prvního Trumpova funkčního období, které by jinak od příštího roku skončily, a prodlužuje i částečně propadlé daňové úlevy pro podniky, jež podle prezidenta pomohou k hospodářskému růstu. Z Trumpova podnětu jsou v návrhu od daní osvobozené spropitné, půjčky na auto a práce přesčas. Daně se snižují i pro seniory a rodiče, jak Donald Trump sliboval v loňské volební kampani.
„Krásný“ zákon zároveň přesměrovává stovky miliard dolarů do armády a na ochranu hranic a boj proti nelegálnímu přistěhovalectví. Aby nová legislativa nezpůsobila už během léta platební neschopnost USA, zvýšili senátoři předepsaný limit dluhu o pět bilionů dolarů. Daňové úlevy a zvýšení výdajů na bezpečnost jsou částečně vykryté škrty v rozpočtových výdajích, včetně podpory obnovitelných zdrojů energie.
Zrušení daňových pobídek na nákup elektromobilů vyvolalo po necelém měsíci novou vlnu slovní přestřelky mezi Trumpem a jeho bývalým sponzorem, blízkým spojencem a majitelem Tesly Elonem Muskem. Poté co nejbohatší člověk na světě vystupňoval kritiku zákona na svojí sociální síti X a zopakoval plány na založení nové politické strany, zareagoval prezident pohrůžkou, že by se měl úřad pro efektivitu státní správy (DOGE) zaměřit na podporu Muskových firem.
Miliardářovi dokonce doporučil, aby se vrátil do své rodné Jihoafrické republiky. „Už žádné starty raket, družic ani výroba elektromobilů a naše země by ušetřila JMĚNÍ. Možná bychom měli nechat DOGE, aby se na to pořádně a důkladně podíval? UŠETŘÍ SE VELKÉ PENÍZE!!!“ napsal Trump na své síti Truth Social. Úřad DOGE přitom do května řídil právě Musk.
Spor o zdravotní výdaje
Republikánská většina se nakonec dohodla na rozsahu škrtů ve zdravotním podpůrném programu Medicaid, potravinové pomoci a federálních studentských půjčkách. V Medicaidu se například přidává jako nová podmínka, aby dospělý žadatel bez dětí pracoval, zavádí se spoluúčast a omezují se federální úhrady jednotlivým státům. Kongresový rozpočtový úřad odhadl, že v důsledku zákona může v průběhu deseti let přijít o zdravotní pojištění 11,8 milionu Američanů.
Opoziční demokraté kritizují, že uvedené škrty prohloubí chudobu. Z daňových úlev podle nich budou nejvíce profitovat bohatí poplatníci. Mnoho ekonomů také varuje, že návrh zákona v sobě nese jen malý ekonomický impulz, a naopak prodražuje financování dluhu. „Fiskální cesta USA není udržitelná,“ řekl v úterý šéf Fedu Jerome Powell na konferenci Evropské centrální banky v Portugalsku. „Výše dluhu je udržitelná, ale nastoupená cesta nikoli a musíme se tím dříve či později zabývat. Dříve je lepší než později,“ citovala Powella agentura Bloomberg.