Americký prezident Donald Trump připouští, že jeho dosavadní shovívavost vůči Vladimiru Putinovi nevede k zastavení války na Ukrajině, a dává najevo, že vůči ruskému vůdci nasadí tvrdší kurz. Rusku pohrozil vysokými dovozními cly a sankcemi, které by postihly také odběratele ruské ropy. Ukrajina zároveň dostane od západních spojenců moderní americké zbraně pro účinnější protivzdušnou obranu. 

Trump během pondělní schůzky se šéfem NATO Markem Ruttem prohlásil, že pokud Rusko do 50 dnů neuzavře s Ukrajinou dohodu o příměří, uvalí na něj „sekundární cla“ ve výši 100 procent. Podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaného úředníka Bílého domu, měl prezident na mysli cla na dovážené ruské zboží ve výši 100 procent a souběžné uplatnění sankcí na státy, jež od Ruska zboží a suroviny nakupují. K tomu může Trump využít návrh podporovaný většinou senátorů, kteří chtějí země obchodující s Ruskem zatížit mimořádně vysokou celní sazbou 500 procent.  

Americký prezident rovněž oznámil, že Spojené státy podstatně zvýší dodávky moderních zbraňových systémů evropským zemím NATO a tyto země je následně pošlou Ukrajině. Trump mluvil o vojenském materiálu za „miliardy“ dolarů a konkrétně zmínil systémy protivzdušné obrany Patriot. Podle zdrojů zpravodajského webu Axios a deníku The Wall Street Journal půjde v první vlně o dodávky spojencům zhruba za deset miliard dolarů (211 miliard korun). Kromě patriotů by Ukrajinci měli dostat také rakety nebo dělostřeleckou munici. 

Obrat k nátlakovému přístupu vůči Rusku je zásadní změnou oproti dřívější Trumpově politice –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ určité osobní vstřícnosti k Putinovi a jeho požadavkům. Sekundární sankce mohou výrazně snížit příjmy Kremlu zejména z prodeje ropy a dalších surovin, prohloubit tak problémy ruské ekonomiky a ztížit financování vojenské mašinerie. Relativně dlouhá lhůta pro uzavření příměří ale zároveň dává Putinovi prostor k manévrování a je otázka, zda Moskvu odstraší. 

Přelomové je také prezidentovo rozhodnutí o dodávkách těžkých zbraní Ukrajině, které dosud jeho administrativa brzdila a přerušovala. Ukrajina se bude moci téměř po třech a půl letech od začátku invaze účinněji bránit proti raketovým a dronovým útokům a hájit své území před postupem ruských vojsk.

Zdá se, že ke změně postoje americké administrativy přispívá frustrace z  neoblomnosti ruského prezidenta. Trump si s Putinem v posledních měsících několikrát dlouze telefonoval a nabádal ho k příměří, ale bez výsledku. Už minulý týden si šéf Bílého domu postěžoval, že od Putina přichází jen „spousta keců“. V pondělí Trump konstatoval, že rozhovor s ruským vůdcem „nic neznamená“, protože po telefonátech obou vůdců v minulosti opakovaně následovaly masivní raketové útoky na Kyjev a další ukrajinská města.

Rakety doletí nad Moskvu

„Vyrobíme špičkové zbraně a ty budou zaslány do NATO,“ řekl Trump v Oválné pracovně. Část zbraní podle něj dorazí na Ukrajinu během několika dní. Z prezidentových vyjádření nevyplývá jasně, jestli si evropské země americké patrioty a další zbraně ponechají a na Ukrajinu budou posílat své dosavadní systémy, nebo budou Kyjevu čerstvě nakoupené zbraně také rychle přeposílat. „Několik států, jež mají patrioty, si je vymění a nahradí je těmi, které mají,“ citovala Trumpa agentura Reuters.

Generální tajemník NATO Rutte na setkání v Oválné pracovně řekl, že zájem o nákup amerických zbraní projevily Německo, Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko, Británie, Nizozemsko a Kanada. Nákupy pro Ukrajinu si tyto země budou moci započítávat do nově předepsaného limitu pro obranné výdaje na úrovni pěti procent HDP, jejž si členové aliance schválili na červnovém summitu v Haagu. Podle dvou zdrojů serveru Axios by součástí plánu mohly být i rakety dlouhého doletu se schopností zasáhnout cíle hluboko v ruském vnitrozemí. Dosud přitom Trump svolil pouze s dodávkou obranných systémů.

Díky prodeji zbraní přes evropské spojence může Trump na domácí politické scéně a voličům tvrdit, že USA dostanou vše zaplaceno. Zároveň se tak může vyhnout možným výtkám, že dodávkami zbraní podporuje válku. Prezidentova voličská základna z hnutí MAGA (zkratka anglického sloganu „Udělejme Ameriku znovu velkou“) je vesměs proti, aby se USA angažovaly v zahraničních konfliktech. Někteří protagonisté MAGA například kritizovali i zapojení amerických bombardérů do červnových náletů na straně Izraele proti íránským jaderným zařízením.

Rusové spoléhají na TACO

Sekundární cla uvalená na Rusko by mohla přiškrtit důležitý kanál, kterým Moskva po zahájení invaze na Ukrajinu a přibývajících sankcích nahradila chybějící příjmy z prodeje pohonných surovin do Evropy. Hlavními odběrateli ruské ropy se v posledních letech staly Indie a Čína, jež by riskovaly uvalení vysokých přirážek na vývoz do USA. Ruské dodávky ropy do Indie dosáhly v červnu 2,1 milionu barelů denně, což je největší měsíční příjem skoro za uplynulý rok a blíží se rekordu z května 2023, uvedl Bloomberg s odvoláním na data společnosti Kepler. Čínské nákupy se srovnatelným tempem nezrychlily, ale od začátku války na Ukrajině se trvale drží nad jedním milionem barelů denně.

„Pokud skutečně dojde k situaci, kdy Indie nebude moci nakupovat ropu z ruského systému, pak má Indie možnost volby u ostatních členů OPEC. Bude to ale za vyšší cenu,“ řekl Bloombergu vedoucí komoditních trhů ve společnosti Rystad Energy Mukesh Sahdev.

Trhy na Trumpovo oznámení o sankcích výrazněji nezareagovaly, ruské investory naopak uklidnila 50denní lhůta pro jejich zavedení. Rubl v pondělí posílil a vzrostly také ruské akcie. „Trump nedosáhl očekávání trhu. Dal 50 dní, během nichž může ruské vedení s něčím přijít a prodloužit vyjednávací plán. Trump navíc rád takové lhůty odkládá a prodlužuje,“ citovala agentura Reuters analytika firmy Invest Era Arťoma Nikolajeva. 

I ruské trhy tak zřejmě spoléhají na fenomén „TACO“, což je zkratka pro posměšný slogan „Trump nakonec vždycky vycouvá“, který vyjadřuje jeho střídání hrozeb vysokými cly a následných odkladů. Zatímco v dubnu reagovali investoři na první vlnu Trumpových recipročních cel výprodeji a trhy padly, postupně si navykli brát prezidentovy hrozby s mnohem větší rezervou.