Si Ťin-pching se snaží sjednotit asijské partnery proti americké celní blokádě

Letos první zahraniční cesta čínského prezidenta Si Ťin-pchinga je zjevnou reakcí na americkou celní válku a na snahy administrativy Donalda Trumpa odříznout Čínu od některých obchodních partnerů. Si Ťin-pching tento týden navštívil postupně Vietnam, Malajsii a Kambodžu, kde podepsal dohody o obchodní spolupráci a vyzýval „asijské rodiny“ států v regionu k jednotě. 

„Čína a Malajsie budou spolu s dalšími zeměmi v regionu stát jednotně v boji proti spodním proudům geopolitické konfrontace a konfrontace založené na (obchodních) blocích,“ citovala agentura Bloomberg prezidenta Si v projevu během návštěvy v Malajsii, kde se vůbec poprvé vyjádřil k celní válce se Spojenými státy. „Společně ochráníme světlé vyhlídky naší asijské rodiny.“

Ve společném prohlášení se obě země zavázaly k pětiletému programu posílení spolupráce v oblasti průmyslu, dodavatelských řetězců, dat a pracovních míst. V pondělí v Hanoji zase čínská delegace podepsala 45 dohod o spolupráci s Vietnamem. 

Před čtvrteční návštěvou Kambodže vyšel v tamních médiích Siův článek, ve kterém zopakoval výzvu ke společnému boji proti unilateralismu. Také vyzval k postupu proti „hegemonismu a mocenské politice“ a pokusům „vnějších sil zasahovat do našich vnitřních záležitostí, rozsévat neshody“.

Si Ťin-pchingova čtyřdenní diplomatická mise se koná v době, kdy začíná být zřejmé, že právě Čína je hlavním terčem Trumpovy celní války. Americká administrativa se navíc chystá na země v regionu tlačit, aby pomohly omezit výrobní možnosti největší asijské ekonomiky a aby například také uvalily cla na čínské zboží. Výměnou za to jim Trump chce nabídnout celní úlevy pro export do USA. Vlády v jihovýchodní Asii proto nyní budou muset velmi opatrně a diplomaticky vyvažovat své obchodní vztahy s oběma mocnostmi.

Obchodní válka, spuštěná Trumpem, v uplynulých dnech vyeskalovala. USA a Čína postupně zvýšily svá cla na vzájemné dovozy na úroveň dokonce vyšší, než je samotná hodnota dováženého zboží. Jako vítěz se ale zatím jeví spíš Čína, jejíž vedení navzdory Trumpovým opakovaným žádostem zatím nejeví známky toho, že by plánovalo s Američany jednat. Spojené státy minulý týden dokonce udělaly ústupek a dočasně z vysokých cel vyjmuly spotřební elektroniku, která se nejvíce dováží z Číny. Ta mezitím vyslala signál, že zasedne k jednacímu stolu, pouze pokud Trump svůj tým umírní a Američané vůči Pekingu projeví respekt.

Jestli čínská diplomacie najde u asijských obchodních partnerů odezvu, zatím není jasné. Bloomberg uvádí, že premiér Malajsie Anwar Ibrahim ocenil Si Ťin-pchinga jako „mimořádného vůdce“, vyjádřil nesouhlas s nezávislostí Tchaj-wanu a řekl, že jednostranná cla nebude podporovat. Také vietnamská vláda ve společném prohlášení s Čínou uvádí, že je proti unilateralismu a „jakémukoli jednání, které ohrožuje regionální mír a stabilitu“.

Naopak Trump Si Ťin-pchingovu návštěvu ironicky okomentoval slovy: „To je krásné setkání. Schůzka, kde se snažíme přijít na to, jak poškodit Spojené státy americké.“