Ropa je nejlevnější za čtyři roky. Trump věří, že to Rusko dotlačí k uzavření míru na Ukrajině

Překvapivé rozhodnutí hlavních světových producentů ropy o dalším zvýšení těžby ropy počínaje červnem srazilo cenu této komodity na nejnižší úroveň za poslední více než čtyři roky. Očekává se, že cena zůstane nízká i nadále, protože rostoucí dodávky klíčové suroviny povedou k převisu její nabídky v době, kdy hrozí ochlazení globální poptávky v důsledku obchodní války rozpoutané americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Už druhé rozšíření těžby o více než 400 tisíc barelů denně v rozmezí jednoho měsíce v sobotu oznámilo osm zemí skupiny OPEC+ v čele se Saúdskou Arábií. V reakci na to cena texaské ropy WTI v pondělí spadla o dvě procenta pod úroveň 58 dolarů (1273 korun) za barel, nejníže od února 2021. Severomořská ropa Brent podobně klesla pod 60 dolarů za barel. Ceny obou surovin v úterý ráno rostly.

Levnější ropa bude mít tvrdý dopad na ruskou ekonomiku, která je na příjmech z vývozu ropy a zemního plynu závislá. S ohledem na tržní vývoj ruské ministerstvo financí už minulý týden zvýšilo odhad letošního rozpočtového deficitu na 1,7 procenta HDP z předchozích 0,5 procenta poté, co v nové prognóze radikálně snížilo předpokládanou úroveň příjmů z energií o 24 procent. Důvodem bylo právě očekávání delšího období nízkých cen ropy, informovala agentura Reuters.

Na to, že by klesající cena ropy mohla zesílit ekonomický tlak na Rusko a přimět jej k uzavření míru na Ukrajině, nyní po období americké vstřícnosti vůči Rusku bez valného efektu sází také Trump: „Myslím si, že jsme za současné ceny ropy ... v dobré pozici, abychom dosáhli urovnání války na Ukrajině,“ řekl v pondělí novinářům v Oválné pracovně.  

Problém pro Rusko

Odhad příjmů z prodeje ropy a zemního plynu ruské ministerstvo snížilo na 3,7 procenta HDP z 5,1 procenta HDP a zároveň rozšířilo sumu výdajů plánovaných pro letošní rok o 830 miliard rublů. Výdaje na zbrojení, jež v posledních letech táhne ruská invaze na Ukrajinu, přitom podle Moskvy zůstanou nedotčeny.

Podle Bloombergu, který se odvolává na dobře informovaný nejmenovaný zdroj, také Rusko zřejmě počítá s tím, že se nižší ceny ropy udrží dlouhodobě. Svědčí o tom úvahy ruské vlády na snížení hranice takzvaného rozpočtového pravidla ze současných 60 dolarů za barel přibližně na 50 dolarů. Diskuse jsou v počáteční fázi a klíčovým problémem pro úředníky je podle zdroje skutečnost, že změna by vyžadovala škrty ve státních výdajích, zatímco zdroje nadále pohlcuje válka na Ukrajině.

Příjmy z ropy a plynu tvoří zhruba 30 procent příjmů ruského státu. Rozpočtové pravidlo používá Moskva jako pojistku proti poklesu cen ropy. Tento mechanismus umožňuje státu převést přebytek příjmů z energetických zdrojů do zvláštního fondu, když ruská ropa stojí více než 60 dolarů za barel. Nahromaděné rezervy pak slouží pro období, kdy jsou ceny ropy nižší. Podle dřívějších informací jsou však tyto rezervy již téměř vyčerpané.

Trump v minulosti OPEC opakovaně nabádal k navýšení produkce a snížení cen právě s odůvodněním, že slábnoucí příjmy Ruska z prodeje ropy pomohou k rychlejšímu ukončení války. S tím, jak Rusko neprojevuje ochotu k uzavření příměří a jednání o míru, zvažují lidé z Trumpovy administrativy možnost uvalení dalších sankcí, včetně uvalení sekundárních cel na kupce ruské ropy, ke zvýšení ekonomického tlaku na Rusko. 

Rozhodnutí části zemí skupiny OPEC+ o zvýšení produkce je zjevně změnou přístupu, řekl bývalý zaměstnanec OPEC a nynější konzultant Jorge León. „OPEC+ právě vrhl bombu na trh s ropou,“ citoval jej deník Financial Times. „Rozhodnutí z minulého měsíce bylo budíčkem a toto rozhodnutí je definitivním vzkazem, že Saúdy vedená skupina mění strategii, když po letech omezování produkce usiluje o rozšíření svého tržního podílu.“

Saúdská Arábie navíc minulý týden podle Reuters varovala, že může následovat další uvolňování těžby. Tyto signály cílí proti nedisciplinovaným členům skupiny, jako je Irák nebo Kazachstán, kteří podle Saúdů nedodržují stanovená omezení. Země jako vůdčí člen ropné skupiny může prosazovat postupný návrat na vyšší produkci celkem o 2,2 milionu barelů ropy za den. Květnové a červnové zvyšování těžby z tohoto limitu ukrojí více než třetinu.

Rijád se zároveň snaží o posílení vztahů s Washingtonem, který souběžně vede jednání o jaderné dohodě s Íránem, politickým nepřítelem Rijádu a zároveň členem OPEC. Trumpovy komentáře k dopadu cen ropy na Rusko zazněly týden před jeho plánovanou cestou do Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů. Současně zesilují snahy o ekonomický tlak na Rusko také ze strany Evropské unie. Evropská komise by měla v červnu projednat plán na ukončení dovozu ruského zemního plynu do konce roku 2027, uvedl Bloomberg.