V době, kdy se Evropská unie snaží odstřihnout od dodávek ropy a plynu z Ruska, přichází zpráva o objevu překvapivě velkého ložiska těchto surovin v Polsku. V Kanadě registrovaná společnost Central European Petroleum (CEP) včera oznámila jeden z nejvýznamnějších nálezů ropy za poslední desetiletí u pobřeží Baltského moře.
Podle pondělní tiskové zprávy firmy odhalil vrt ležící asi šest kilometrů od polského pobřežního města Świnoujście zásoby ropy a zemního plynu v objemu 200 milionů barelů. Při rozšíření těžby do větší hloubky by těžitelné zásoby mohly být dvojnásobné, dodala společnost.
Web Oilprice.com uvedl, že těžba v širší oblasti vrtu by mohla zahrnout přes 33 milionů tun ropy a kondenzátu a také 27 miliard metrů krychlových plynu. Naleziště by tak více než zdvojnásobilo současné odhadované zásoby ropy v Polsku, které v roce 2023 dosahovaly přibližně 20 milionů tun.
Pokud se údaje o nalezišti potvrdí, půjde o jedno z největších konvenčních ložisek fosilních paliv v Polsku a jeden z největších nálezů v Evropě za posledních deset let. To by teoreticky mohlo EU usnadnit plánované odstřižení od ruského plynu a ropy v nejbližších letech. Také by to posílilo energetickou nezávislost a politické ambice Polska coby největší členské země regionu střední Evropy a předního zastánce tvrdé politiky vůči agresivnímu Rusku.
Vrt v ložisku Wolin East se nachází v podmořské hloubce 9,5 metru a dosahuje celkové vertikální hloubky 2715 metrů. „Objev ložiska uhlovodíků Wolin East by se mohl ukázat jako průlom v historii průzkumu uhlovodíků v Polsku, zejména v oblastech, které jsou stále nedostatečně prozkoumány, jako je polská výlučná ekonomická zóna v Baltském moři,“ citoval server Euronews polského hlavního geologa Krzysztofa Galose.
Central European Petroleum sídlí v kanadském Calgary a je většinově kontrolovaná norskými investory. Její dceřiná polská společnost má od roku 2017 koncesi k vyhledávání a těžbě uhlovodíků v severozápadním Polsku. Firma se také v minulosti zabývala hledáním ložisek plynu a ropy v německé části Baltu.
Evropská komise předložila v červnu návrh na postupné zastavení dovozu ruského plynu a ropy do EU do konce roku 2027. Brusel si od toho slibuje větší surovinovou nezávislost a rychlejší přechod na bezemisní zdroje energie. Návrh navazuje na strategii REPowerEU, jejímž cílem je zcela odstranit dovoz ruské ropy, plynu a jaderné energie z trhů EU.
Plán komise počítá s tím, že dovoz ruského plynu v rámci nových smluv bude zakázán od 1. ledna 2026 a dovoz v rámci stávajících krátkodobých smluv do 17. června 2026. Dovoz plynu v rámci dlouhodobých smluv má být zastaven do konce roku 2027. Země, jež stále dovážejí z Ruska ropu, by měly připravit alternativy a ukončit veškerý dovoz do konce roku 2027. Plány donedávna narážely na odpor Slovenska nebo Maďarska, které jsou do značné míry závislé na ruské ropě.
Ropa hraje důležitou roli v široké paletě sankcí, jimiž se EU snaží Rusko trestat za válčení na Ukrajině a zábory jejího území. Členské země minulý týden schválily už osmnáctý sankční balíček, který zahrnuje revidovaný cenový strop pro obchod s ruskou ropou, sankce vůči některým plavidlům a firmám spojeným s tajným vývozem této suroviny či zablokování provozu plynovodů Nord Stream. Sankce míří rovněž proti prodeji ropných produktů ve třetích zemích a dopadají tak i na společnosti v Indii nebo Číně.