Administrativa Donalda Trumpa zakázala Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty a instituci obvinila z podněcování antisemitismu a tolerance „protiamerických a proteroristických aktivistů“. Současní zahraniční studenti se budou muset zapsat na jinou školu, jinak jim hrozí, že jejich pobyt ve Spojených státech bude nelegální.

Akce proti nejstarší americké univerzitě omezuje její financování a může mít také zásadní dopady na postavení Spojených států coby centra špičkového vzdělávání a magnetu pro talentované odborníky.

Útokem na Harvard, univerzitu ze skupiny osmi nejoceňovanějších amerických vysokých škol zvané Ivy League, přitvrzuje Trump svůj dlouhodobý tlak na sektor amerického vzdělávání a výzkumu. Institucím krátí financování a vytlačuje z nich přední vědce a odborníky. Již dříve dekretem zrušil ministerstvo školství a odůvodnil to rozpočtovými úsporami. Toto rozhodnutí však ve čtvrtek zablokoval americký soud.

Ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová univerzitu ve čtvrtek informovala, že s okamžitou platností ruší její možnost účastnit se certifikovaného programu studentských výměn.

„Vedení Harvardu vytvořilo nebezpečné prostředí v kampusu tím, že dovolilo protiamerickým a proteroristickým aktivistům obtěžovat a fyzicky napadat jednotlivce, včetně mnoha židovských studentů, a jinak narušovat jeho v minulosti úctyhodné vzdělávací prostředí,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Noemová pak na sociální síti X napsala, že přijímání zahraničních studentů je pro univerzity výsada, nikoli právo, když profitují z vyššího školného, které jim platí, „a navyšují si tím dále své multimiliardové příjmy“. „Toto nechť slouží jako varování všem univerzitám a akademickým institucím po celé zemi.“

Na Harvardu v letošním roce studuje 6800 mladých lidí ze zahraniční, což představuje skoro třetinu všech studentů. Ti se teď musejí zapsat jinam, nebo riskují, že jejich povolení k pobytu ve Spojených státech pozbydou platnosti.

„Kvůli Trumpovu zásahu přestanou na Harvardu fungovat mnohé absolventské programy,“ uvedl politolog Ian Bremmer na svém facebookovém účtu. „Skvělá zpráva pro Čínu. Takovouto příležitost předhonit Američany ve vzdělávání v oblasti vědy by se jí nepodařilo vytvořit, i kdyby pro tento účel vyčlenila masivní investice.“

Zákazu podle amerických médií předcházel boj mezi univerzitou a ministerstvem, které od ní požadovalo záznamy o zahraničních studentech a detaily jejich vízových povolení. Ministerstvo podle listu Financial Times chtělo po univerzitě doložit záznamy o všech „nelegálních, nebezpečných nebo násilných činech“ zahraničních studentů, včetně disciplinárních opatření či trestů. Harvard podle Financial Times uvedl, že při plnění tohoto požadavku bude „postupovat v souladu se zákonem a očekává, že vláda tak bude postupovat také“.

Podle univerzity není zákaz přijímání zahraničních studentů právně podložený a univerzita je nadále odhodlána „udržet si schopnost přijímat zahraniční studenty a vědce“. Tento odvetný zákaz může zásadně ublížit Spojeným státům a podlamuje akademickou a výzkumnou misi univerzity. Na zprávu jako první upozornil deník The New York Times. Podle jeho nejmenovaného zdroje Harvard hodlá ve věci podat žalobu.

Harvard hlavním terčem postihů

Na Harvard útočí Trump se zvláštní intenzitou a na více frontách poté, co se univerzita odmítla podrobit tlaku na změny ve svých praktikách přijímání studentů i zaměstnanců a zrušení praxe známé pod zkratkou (DEI) z anglického „diversity, equity and inclusion“ zaměřené na začleňování lidí, kteří se dříve mohli cítit z různých důvodů diskriminováni. Elitní vzdělávací a vědecké instituce podle Trumpa také podporují ideologii „woke“, jež je trnem v oku jeho nativistickému hnutí MAGA.

Trump a Harvard jsou už ve sporu ohledně zmrazení finančních prostředků v objemu 2,6 miliardy dolarů a zastavení grantů. Současná americká vláda také chce, aby se Harvard vzdal svého statusu osvobození z placení daní, což podle univerzity bude mít závažné dopady na vyšší vzdělání ve Spojených státech.

Antisemitismus a propalestinské postoje

Rozhodnutí zintenzivňuje Trumpův boj nejen prosti Harvardu, ale všem zahraničním studentům ve Spojených státech. Jeho administrativa v posledních třech měsících podle zpravodajského serveru The Hill vedla proti zahraničním studentům razie a velké množství jich pozatýkala s cílem deportovat je. Mnohé z těch veřejně nejznámějších případů se týkaly studentů, kteří se v kampusech veřejně zastávali Palestinců proti Izraeli.

Úřady podle The Hill zatýkaly studenty na ulicích a odvážely je do federálního záchytného centra v Louisianě, v mnoha případech tisíce mil od jejich bydliště.

Noemová ve svém prohlášení obvinila Harvard z podněcování násilí a antisemitismu. Americké univerzity se předloni v říjnu staly na nějakou dobu epicentrem silných propalestinských protestů poté, co extremistická islamistická organizace Hamás napadla Izrael. Ten pak v odvetě zaútočil na Pásmo Gazy. Konflikt nadále trvá.