Francie využívá všech právních cest k zastavení stavby korejských bloků v Česku. Chce je pro sebe

Udělali přesně to, před čím varovali. Poražený v tendru na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, plně státní francouzská Électricité de France (EdF) varovala, že se bude velmi tvrdě domáhat svých práv a využije k tomu všechny možnosti. Včera Krajský soud v Brně vyhověl její žádosti o předběžné opatření a zakázal vládě Petra Fialy, aby uzavřela smlouvu s vítězem tendru, plně státní jihokorejskou Korean Hydro & Nuclear Power (KHNP). Soudci zasáhli jen necelých 24 hodin před tím, než se Fialův kabinet chystal dnes dopoledne smlouvu schválit.

Odklad přinese menší škodu

Soudci zdůraznili, že si uvědomují, jak citlivý zásah dělají. Své předběžné opatření, o něž francouzská firma požádala v pátek 2. května, zdůvodnili vážnou újmou, která by jí mohla vzniknout, kdyby stát kontrakt s Korejci podepsal. „Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu,“ píše se v rozhodnutí. Soud zdůrazňuje, že si je vědom, že rozhodnutí přinese negativní důsledky, které hrozí v případě zdržení výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech. Ty však podle něj nepřevažují nad zájmem na dodržení zákona a na zajištění efektivního soudního přezkumu.

Antimonopol odmítl rozhodnout

Vláda až do chvíle, než Krajský soud rozhodne o stížnosti Francouzů, nesmí dohodu s Korejci podepsat. EdF si v žalobě stěžuje na to, že se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), vedený Petrem Mlsnou, odmítl zabývat výhradami proti postupu zadavatele tendru. Mlsna sice uznal, že společnost EDU II (v níž má 80 procent stát a 20 procent polostátní ČEZ), která má nové bloky stavět, měla povinnost dodržet alespoň základní zásady zadávání veřejných zakázek a její postup měl podléhat kontrole. Došel ale k závěru, že rozhodnutí, zda tak společnost EDU II učinila, nespadá do jeho kompetence. Fakticky tím odmítl o výhradách Francouzů rozhodnout.

EdF dostala Mlsnovo rozhodnutí ve čtvrtek 24. dubna. V následujícím týdnu ohlásil Fialův kabinet schválení smlouvy s Korejci na začátek května. Francouzi se obrátili na soud a ten jejich žalobě vyhověl. „Krajský soud v Brně předběžně posoudil žalobcovy (EdF) argumenty proti takovému náhledu antimopolního úřadu jako relevantní a poměrně silné, proto předběžné opatření vydal. Tím ještě není řečeno, že žalobce v následném soudním sporu uspěje,“ píše soud.

Korejská KHNP i premiér Petr Fiala uvedli, že rozhodnutí soudu respektují. Zopakovali, že si nejsou vědomi, že by se v tendru dopustili jakýchkoli právních chyb, jež by poškodily zájmy Francouzů.

Ti dlouhodobě, tvrdě a soustavně napadají především dvě věci. Za prvé Korejci nabídnutou cenu, která podle nich není dosažitelná bez státních dotací od korejské vlády. Za druhé také skutečné vlastnictví jaderné technologie, o nějž vedla KHNP spor s americkým Westinghousem. Ten rovněž napadl výsledek tendru u ÚOHS. Později se nicméně s Korejci dohodl.

Ty bloky chceme my

Francouzi otevřeně říkají, že v souboji o zakázku budou velmi tvrdí. „EdF je i nadále plně odhodlána podniknout všechny právní kroky v tomto smyslu, včetně probíhajícího řízení u Evropské komise podle nařízení o zahraničních subvencích, které bylo v posledních dnech zintenzivněno,“ uvedli v prohlášení k rozhodnutí soudu. A otevřeně vyjadřují naději, že zakázku na stavbu nových bloků nakonec dostanou oni. „EdF opakuje, že je připravena podle potřeby spolupracovat s ČEZ a českými orgány a je přesvědčena, že tyto postupy nakonec upevní cestu České republiky v jejím projektu výstavby nových jaderných elektráren a zároveň posílí její dodavatelský řetězec prostřednictvím významné lokalizace a možnosti účasti českého průmyslu na dalších jaderných projektech na evropském trhu.“

ČEZ vyzval francouzskou firmu, aby zveřejnila detaily své nabídky, a varoval ji, že bude žádat náhrady škody, pokud soud rozhodne, že její žaloba byla nedůvodná. Korejci nabídli podle dostupných informací za výstavbu obou bloků cenu 440 miliard korun. Francouzská nabídka včetně záruky termínu dokončení nikdy nebyla zveřejněna.

Střet o evropskou jadernou dominanci

Vyostřená rétorika potvrzuje, že se hraje skutečně o hodně. Nejen o největší zakázku v historii České republiky. Francie se chystá na velkou renesanci jádra v Evropě a snaží se o to, aby se stala dominantním a pokud možno jediným stavitelem nových bloků. Pro Česko měla ve svém novém „jaderném komplexu“ vyhrazenou důležitou roli dodavatele. Jenže politici kvůli ceně i garancím termínu dostavby dali přednost Korejcům.

A ti přišli s nabídkou, že právě z Česka si udělají základnu pro svou expanzi v Evropě prostřednictvím dalších jaderných zakázek. Tím jsme se z role spoluhráče Francouzů přesunuli do kategorie přímého ohrožení a konkurence. Ve sporu se tedy nehraje pouze o korejské bloky u nás, ale i potenciálně další zakázky v Evropě.

V posledních měsících se však zásadně změnily poměry. V Koreji byl po neúspěšném puči sesazen prezident Jun Sok-jol a nyní stojí před soudem. Právě jeho strana byla nejsilnějším proponentem korejské jaderné expanze. Od plánů stavět s Korejci navíc postupně ustupovaly evropské země včetně sousedního Polska. Takže projekt bloků v Dukovanech je v této chvíli v Evropě jediný, k němuž mají Korejci našlápnuto. Podíl českých dodavatelů a jejich perspektiva jsou tak velmi nejisté. Z původně avizovaných 60 procent místních dodávek to v této chvíli vypadá spíše na 30 procent. A fakticky nic není jisté.

I Korejci začínají mít o české zakázce pochybnosti. Podle listu The Korea Times není jasné, kolik firma při zveřejněné ceně kolem 400 miliard korun za oba bloky na zakázce vůbec vydělá. Jasné není ani to, kolik korejská společnost musela zaplatit Westinghousu za využití jeho jaderné technologie. KHNP odmítá detaily uvést s tím, že kontrakt v České republice je neveřejný. Pochybnosti o zakázce má opoziční strana DPK, která vede průzkumy před prezidentskými volbami, jež se odehrají už 3. června. Strana zpochybňuje další rozvoj jádra. Favoritem voleb je její lídr I Če-mjong.

Korejci však mají na rozdíl od Francouzů, jejichž všechny poslední projekty ve Velké Británii, Finsku a domácím Flamanville se výrazně protahují a prodražují, na kontě úspěšnou výstavbu ve Spojených arabských emirátech, kde dodrželi dohodnutou cenu i termín spuštění.

Nový Macronův muž v čele EdF

Francouzský prezident Emmanuel Macron považuje evropskou jadernou expanzi za základ průmyslové budoucnosti země. Samotná Francie se chystá stavět přinejmenším šest nových jaderných bloků. Prezident proto koncem března odvolal šéfa EdF Luca Rémonta, protože byl přesvědčen, že atomové projekty za něj nepostupují dost rychle. Nahradil ho šéf jaderné inženýrské firmy Framatome Bernard Fontana. Většinu ve Framatomu drží právě EdF. Macron si od něj slibuje, že jako expert na výstavbu jádra nové bloky skutečně rozjede. Za posledních 25 let postavila EdF doma jediný jaderný reaktor, který se proti původním plánům opozdil o 12 let a proti původnímu rozpočtu se čtyřikrát prodražil.

Právě proto se podle dostupných informací Franocuzi zdráhali dát do nabídky konkrétní cenu i čas dokončení. Za zpoždění a průtahy platili obrovské pokuty ve Finsku a Velké Británii. A kvůli této nejasné nabídce si jim vláda Petra Fialy přes všechny přednosti, které jaderná spolupráce s Francouzi v Evropě nabízí, netroufla nové bloky zadat. A dala přednost Korejcům.

Kromě nás a Francouzů se na stavbu nových elektráren chystají Poláci, Nizozemci a Švédové. Francie je ale pilířem evropské jaderné koalice. Bez ní je zvýhodnění jádra na úroveň obnovitelných zdrojů nemožné prosazovat. Se svojí těžkou politickou váhou má také obrovský vliv na rozhodování Evropské komise, u níž nás aktuálně EdF žaluje.