Kampaň Donalda Trumpa proti politice centrální banky Fed už nemíří jen na předsedu Jeroma Powella. V posledních dnech se proměnila v širší snahu zasáhnout do fungování této dosud nezávislé instituce – administrativa kritizuje její výdaje, zpochybňuje vnitřní procesy a hrozí, že přepíše její základní pravidla.
Trump chce, aby Fed, tedy Federální rezervní systém, výrazně snížil úrokové sazby, což by ulevilo firmám, pomohlo růstu a snížilo náklady na obsluhu obřího vládního dluhu, který navíc ještě poroste kvůli rozpočtové politice současné administrativy. Vedení Fedu se ale k takovému snížení zatím nechystá, protože se obává, že prezidentova celní politika zrychlí inflaci. Centrální banka však má být z definice svého mandátu nezávislá na přáních politiků a současné výpady vůči ní znervózňují investory. Pokud by Fed ztratil nezávislost, politika úrokových sazeb by nemusela fungovat a ohrozilo by to finanční stabilitu největší světové ekonomiky.
Trump už delší dobu vyzývá vedení Fedu, aby snížilo hlavní americké sazby o tři procentní body. V současnosti jsou sazby nastaveny v rozmezí 4,25–4,50 procenta a takové snížení by byl v oblasti měnové politiky celkem extrémní pohyb.
V uplynulém týdnu se tlak Trumpových spojenců na Fed ještě výrazně vystupňoval. Ministr financí Scott Bessent v pondělním rozhovoru pro CNBC a v příspěvku na síti X vyzval k důkladné revizi veškerých aktivit centrální banky.
„Musíme prozkoumat celou instituci Federálního rezervního systému a zjistit, zda byla úspěšná. Uspěla tato organizace ve svém poslání?“ uvedl Bessent v rozhovoru pro CNBC.
Ve středu ho podpořil předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson, který agentuře Bloomberg řekl, že je z předsedy Powella „rozčarován“, a naznačil, že by Kongres mohl zvážit revizi zákona o Fedu z roku 1913. Téhož dne prezident Donald Trump opět zostřil svůj slovník: Powella označil za člověka, „který nechápe“ potřebu snížit sazby o tři procentní body. Vedení Fedu – Rada guvernérů – by podle Trumpa mělo najít odvahu Powellovu zdrženlivost přehlasovat.
Trumpova administrativa stupňuje slovní útoky na Fed v době, kdy trh už sám pociťuje napětí z ohrožení nezávislosti měnové politiky. Hodnota amerického dolaru klesla a vládní dluhopisy zažily několik vln výprodejů. Přestože to několikrát vypadalo, že pod tlakem trhů prezident zatím ustoupil od pokusů Powella odvolat, nyní členové jeho týmu opět útočí a rozšiřují kritiku i mimo měnovou politiku.
Znepokojení z možného politického vlivu na americkou centrální banku pociťuje čím dál více tržních aktérů a ekonomů. V posledním průzkumu agentury Reuters tuto obavu vyjádřilo 70 procent ekonomů (36 respondentů z 50), kteří zodpověděli doplňující otázku na toto téma. Přesto se všech 105 dotázaných shodlo, že Fed na zasedání 29.–30. července svoje sazby nezmění ze současného rozmezí 4,25–4,50 procenta, přičemž přibližně polovina z nich očekává snížení sazeb o 25 bazických bodů v září.
V posledních dnech se v popředí politického tlaku na centrální banku nachází také rekonstrukce budov Federálního rezervního systému ve Washingtonu za 2,5 miliardy dolarů, jež nyní pro Trumpovy spojence představuje potenciální možnost, jak získat právně akceptovatelný důvod pro Powellovo odvolání.
Ředitel pro rozpočet Bílého domu Russell Vought odsoudil překročení nákladů (nyní zhruba o 700 milionů dolarů nad původní odhad) jako „okázalou přestavbu“, a dokonce projekt přirovnal k Versailles. V reakci na to předseda Powell požádal o nezávislé přezkoumání generálním inspektorem Fedu a obhajoval práce jako nutnou modernizaci konstrukcí a odstraněním nebezpečných materiálů v budovách z třicátých let 20. století. Fed se brání zveřejněním plánů, informací (FAQ) a videoprohlídkami, čímž se snaží potlačit spekulace médií o luxusu, jako jsou soukromé jídelny nebo výtahy.
Inspekce v budovách Fedu
Mezitím delegace Bílého domu vedená zástupcem personálního ředitele Jamesem Blairem naplánovala na tento týden ve Fedu inspekci na místě a kampaň proti Powellovi nabrala také právní podobu. V sobotu podle deníku The Wall Street Journal požádala poslankyně Anna Paulina Lunaová ministerstvo spravedlnosti, aby zahájilo trestní vyšetřování předsedy Fedu, protože prý při červnové výpovědi v Kongresu ohledně projektu rekonstrukce lhal. Toto tvrzení teď opakují i někteří představitelé administrativy.
Bessent později prohlásil, že Powell by měl dokončit své funkční období, pokud bude chtít, a požadovaný přezkum označil spíše za „příležitost pro odkaz předsedy Powella“. Využil však svoje vystoupení ke zpochybnění výkonnosti centrální banky a obvinil ji z vyvolávání strachu z obchodní politiky. Ostře kritizoval postoj Fedu vůči cenovému dopadu cel a vysmíval se jeho intelektuálnímu potenciálu.
Mandát předsedy končí Powellovi v květnu 2026. Právní možnosti odvolání šéfa Fedu před koncem jsou mimořádně omezené a jsou možné pouze „z vážných důvodů“. Podle většiny právníků jej nelze odvolat bez prokázaného závažného pochybení. Trump proto na Powella vytváří tlak mnoha způsoby: veřejnými útoky, zpochybňováním jeho kompetencí i úvahami o nástupci dlouho před vypršením jeho mandátu.
Minulý týden se objevily protichůdné zprávy o tom, zda se prezident přece jen chystá hlavního představitele centrální banky v nejbližších dnech odvolat. Zprávy z Bílého domu naznačovaly, že se takový krok připravuje, ale Trump brzy poté popřel, že by se chystal tento právně sporný manévr provést. Nezapomněl ale v narážce na probíhající kauzu s rekonstrukcí dodat, že by výjimkou bylo, kdyby Powell „musel odejít kvůli podvodu“.
Bessentův vliv na Trumpa
Podle deníku The Wall Street Journal Scott Bessent v uplynulých dnech v soukromí přesvědčoval prezidenta Trumpa, aby se nepokoušel Jeroma Powella z čela Fedu odvolat. S odkazem na informované zdroje list uvádí, že Bessent zdůraznil potenciální negativní dopady takového kroku na ekonomiku a finanční trhy, upozornil na vyhlídku snížení sazeb ještě v průběhu letošního roku a připomněl také značná právní a politická úskalí, jež by Trumpova snaha nejspíš vyvolala.
Napětí kolem nezávislosti Fedu tak dál sílí i mimo okruh politiků. Vlivný ekonom a bývalý generální ředitel společnosti PIMCO Mohamed El-Erian v úterý na síti X vyzval Jeroma Powella, aby zvážil svou rezignaci jako strategický krok k ochraně institucionální nezávislosti Fedu. Připustil, že jeho apel jde proti tržnímu konsenzu, který podporuje Powellovo setrvání ve funkci, ale varoval, že hrozby pro nezávislost Fedu „rostou a rozšiřují se“, a mohou ještě zesílit, pokud Powell zůstane.
Na to podle serveru Barron’s reagoval Alan Blinder, bývalý místopředseda Rady guvernérů Fedu. Podle něj by Powellovo odstoupení „otevřelo dveře špatným věcem“ a mohlo by prezidenta jen povzbudit ke snaze o ještě větší kontrolu nad Fedem.