Vodotěsnost hodinek

V tomto článku se dozvíte, jak se vodotěsnost hodinek označuje, jak velkou odolnost proti vodě označení nese, na co si dát pozor a také největší omyly této funkce hodinek.

 

                                         waterproof-watch_header 

 

"Je na tom napsáno water resistant, s tím můžeš plavat jak chceš, jsou vodotěsné". První velký omyl, který můžete často slyšet. Hodinky, na kterých je uvedeno pouze "water resistant" bez dalšího označení, jsou hodinky, které nesmějí přijít do kontaktu s vodou. Důležitá je totiž druhá informační část. Tedy spojení "water resistant" s označením hloubky v metrech, nebo tlaku v atmosférách (atm), můžete narazit i na označení v barech (bar). Tyto jednotky označují tlak vodního sloupce, který může na hodinky působit. Označení 1m by odpovídalo 0,1 atm a bar, 20m odpovídá 2 atm - bar a tak dále. 

Příklad: Na hodinkách je "water resistant 50m" to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je v hloubce 50m pod hladinou, bohužel to ale neznamená, že se s nimi můžete potápět, protože laboratorní podmínky a ty běžné jsou rozdílné, aby to takto fungovalo, museli byste být v absolutně klidné vodě, bez měnící se teploty a bez jakéhokoliv pohybu. Proto je tento údaj poněkud matoucí a hodně plavců může tak o svoje hodinky přijít.

Jaká je tedy pravda? S jakými hodinkami mohu do sprchy, do vany, nebo se potápět?

 

Pro snadnější orientaci přidávám tabulku, která vám pomůže zjistit, jak zacházet se svými hodinkami, nebo jak hodinky pro určitou činnost vybrat.

 

tabulka vodotěsnost_1

 

Další typy, jak zacházet s hodinkami, vodotěsnými do 100m/10atm a vyšší.

 

  • Vysoké teplotní rozdíly snižují vodotěsnost hodinek, například při přechodu ze slunce do studené vody. 
  • Korunka hodinek nesmí být při plavání povytažena. Vždy zkontrolujte před vstupem do vody. 
  • Nemanipulujte pod vodou s tlačítky, nebo korunkou hodinek.
  • Po plavání ve slané, nebo chlorované vodě hodinky omyjte čistou vodou a osušte. 
  • Baterii neměňte sami, vždy nechte výměnu baterie na profesionálovi.
  • Pokud se do hodinek dostane voda, nebo pára, hodinky co nejrychleji odneste do servisu. 

 

Doporučuji tedy dodržovat tyto pokyny, pokud výrobce neuvádí jinak. U hodinek, které jsou vodou poškozené, bez dodržování těchto pokynů, vám nebude uznána případná reklamace. 

 

 

Petr Vránek           dne 12.3.2020

 

Zpět do obchodu