Jak vybrat sklíčko hodinek?

Sklíčko je velice důležitá a poměrně křehká část hodinek, kterou můžete celkem snadno neúmyslně poškodit. Není nic horšího než objevit na svých hodinkách škrábanec, nebo dokonce prasklinu. Nicméně není potřeba se úplně vyděsit. Dnešní technologie jsou na vysoké úrovni a pokud vyberete celkově kvalitní hodinky, sklíčko by nemělo být výjimkou. Vše záleží na uživateli a jeho aktivitách. Je tedy potřeba položit si otázky, jak budu hodinky používat, kde je budu používat a v jakých podmínkách? Poté si sami určíte jaké sklíčko pro vás bude vhodné.

 

 sklo

 

Zde naleznete pár odstavců o typech a vlastnostech běžně používaných sklíček, které u nás můžete najít a které vám doufám pomohou s výběrem vašich hodinek.

  •  První typ sklíčka, z mého pohledu tou nejlepší volbou, je safírové, má totiž přesně tu vlastnost, která je u skla hodinek velice důležitá, to je extrémní tvrdost, a nelze ho běžnými materiály poškrábat. Na Mohsově stupnici tvrdosti se dá tvrdost safírového sklíčka srovnat s Korundem, který zabírá devátou, předposlední příčku této stupnice. Sklíčko je tedy možné poškrábat pouze stejně tvrdým, nebo tvrdším předmětem, tedy diamantem, který se nevyskytuje úplně běžně. Ale samozřejmě nechci nikoho podceňovat, takže moje doporučení zní, nezasypávejte svoje hodinky osazené safírovým sklem hromadami diamantů a při chůzi v přecpaných ulicích či budovách se obloukem vyhýbejte postarším paničkám v kožíšku z tygra bengálského ověšenými zlatem a diamanty. Při fyzickém kontaktu by mohlo dojít k totální devastaci vašeho náramkového klenotu. V kvalitě tohoto materiálu se skrývá také mínus a to je vysoká cena, hodinky s tímto sklem proto bývají méně finančně dostupné.

 

  • Minerální sklo, potažené safírovou vrstvou tyto skla jsou běžná minerální, ale jejich vrchní část je potažena slabou vrstvou safíru, mají vynikající vlastnosti podobné safírovým sklíčkům, stejně tak je nelze poškrábat běžnými předměty, ale jejich cena je nižší. Často se typ těchto sklíček skrývá pod obchodním názvem různých značek jako jsou Sapphlex, Sapphire Coated Crystal, objevují se i na kvalitních, cenově dostupných hodinkách jako jsou hodinky úspěšné Americké značky Brooklyn watch, které u nás naleznete.

 

  • Sklíčka Sapphitek byla vyvinuta firmou a značkou hodinek Swiss Legend. Jsou to ušlechtilá, minerální sklíčka, která vykazují vynikající rázovou odolnost vůči safírovým sklíčkům. Jsou odolné proti vysokému tlaku, vodě, nárazům, opotřebení a teplu. Naleznete je u nás například na pánských hodinkách značky Lucien Piccard. 

 

 

  • Minerální sklíčka jsou nejběžněji využívaná sklíčka hodinek, hlavně z důvodů příznivější ceny, než u jiných ušlechtilých skel, je možné je poškrábat například tvrdými, ušlechtilými kovy, určitě je tedy potřeba dávat na hodinky s tímto sklem větší pozor. Nebezpečné mohou být například manžetové knoflíčky, které bývají často z chirurgické oceli a jejich umístění je k hodinkám opravdu blízké, při vyvinutí většího tlaku (knoflík vs sklíčko) by mohlo dojít k poškození. Tyto sklíčka bývají také dál upravována, například tvrzením a potahováním vrstvami dalších materiálů, aby se zvýšila jejich kvalita.

 

 

Výměna poškozených sklíček je samozřejmě možná, jejich ceny jsou různé vzhledem k použitému materiálu. U minerálních sklíček to bývá okolo 500 - 700 Kč. U safírových sklíček přibližně 1700 - 2500 Kč. Také je potřeba počítat s cenou práce za výměnu.

 

 

Petr Vránek        dne: 11.1.2020

Zpět do obchodu