Automatické hodinky jsou hodinky, které nepotřebují baterii, jejich pohon je mechanický. Tento typ hodinek je doplněn o samonatahovací mechanismus, který zajišťuje natahování (pružinky) pera. Těmto hodinkám se také říká automaty nebo hodinky samonatahovací.
Jak tedy fungují? Pohybem ruky se na strojku roztáčí rotor (vahadlo, které je uloženo většinou centrálně na strojku hodinek), který pomocí soukolí zpřevodovaného do pomala natahuje pero. U většiny automatických hodinek je prosklené dýnko (spodní víčko hodinek), aby bylo vahadlo pohonu viditelné. To určitě zvyšuje atraktivitu a přidává na celkovém vzhledu hodinek.
Prohlídněte si naše automatické hodinky.
Napájení těchto hodinek má tedy obrovskou výhodu, nikdy se vám nevybije baterie a pokud nebudou nijak fyzicky poškozeny, budou fungovat na věky. Z pohledu ekologické stránky nám vznikne další výhoda tím, že hodinky nepoužívají baterie, nevzniká jejich používáním žádný nebezpečný odpad, který by mohl mít vliv na životní prostředí.
Většina výhod má nějaké to "ale". Hodinky sice fungují defakto samy, ale nejedná se o perpetuum mobile, energii vašeho pohybu potřebují, takže pokud je na pár dní odložíte, opětovné použití vás může vyděsit zastaveným časem. S hodinkami nic není, pouze se pružina roztáhla a nemá další energii k pohánění strojku. S hodinkami stačí chvilku lehce třást, aby se natáhlo pero a hodinky zase fungují. Samozřejmostí je opakované seřízení času.
Historie: Až do roku 1923 se všechny hodinky natahovaly ručně - korunkou. A právě v tomto roce pokládá první základ pro automaty angličan John Harword. A roku 1930 si nechává patentovat systém automatického nátahu firma Rolex - tento systém je využíván dodnes. Další ikonou automatického nátahu je značka Eterna - ta první ukládá rotor do kuličkového ložiska, čímž je docíleno podstatně více otáček rotoru a tím snadnějšího dotahování pera. Díky tomu má pero stálejší výdej tlakové energie do soukolí a hodinky chodí přesněji.
Petr Vránek dne: 20.1.2020